"Ez volt az utolsó vb, amelyen még a jelenlegi rendszer működik - fogalmazott Jerome Valcke, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) főtitkára a BBC-nek adott interjújában. - A játék felgyorsult, a labda hihetetlen sebességgel száll, a bírók pedig idősebbek, mint a futballisták, tehát segítenünk kell nekik, tennünk kell valamit." A FIFA szabályalkotásért felelős szervezete, az International Football Association Board (IFAB) októberben tárgyalhat először a leendő módosításokról, melyen nagy valószínűséggel csupán a labdába ültetett chippel kapcsolatban eszközölnek változásokat, pedig a közvélemény egy jól működő, igazságos rendszert vár a nemzetközi szövetségtől a dél-afrikai világbajnokság után.
Az első afrikai vébén az uruguayi Jorge Larrionda és az olasz Roberto Rosetti fatális hibája után erősödtek fel azok a hangok, melyek az azonnali videóbíró bevezetését követelték. Larrionda a német-angol nyolcaddöntő első félidejében, 2-1-es német vezetésnél nem adta meg Frank Lampard szabályos gólját, mert nem látta, hogy a labda több mint fél méterrel túljutott a gólvonalon, míg talján kollégája ugyanazon a napon az argentin-mexikói összecsapás első félidejében, 0-0-s állásnál juttatta előnyhöz Messiéket, amikor megadta Carlos Tévez fejesgólját, pedig a támadó az átadás pillanatában méteres lesen állt.
Elég komikus volt a jelenet a gólt követően, hiszen az egész stadion láthatta a kivetítőn, - beleértve a játékvezetőt, az asszisztenseit és a játékosokat is - hogy szabálytalanság előzte meg a találatot, de Rosetti a szabályok értelmében nem vonhatta vissza a találatot, hiszen semmilyen külső eszköz sem befolyásolhatja őt a döntésben. Így a sípmesternek a hiba tudatában is a kezdőpontra kellett mutatnia.
A FIFA aznapi reakciója még viccesebbre sikeredett, ugyanis a nemzetközi szövetség honlapján a mérkőzés utáni összefoglalókból hiányzott Lampard meg nem adott gólja és Téves találatának azon lassítása, mely a les tényét bizonyítja. Persze a cenzúra után jött a szokásos kommunikáció, hogy "komolyan át kell gondolni, hogy a videóbírót hogyan használhatjuk a jövőben". Vélhetően sehogy.
A FIFA konzervatív és mindenható urai nem szoktak egyik napról a másikra ilyen nagyságrendű dolgokban dönteni. A technikai újdonságok helyett a nemzetközi szövetség két plusz asszisztenst alkalmazna inkább, amit a tavalyi szezonban már az Európa Liga meccsein is teszteltek már, valljuk be nem sok sikerrel. Ennek ellenére idén a Bajnokok Ligájában is öt bíró ténykedik majd, hárman a megszokott helyeken és egy-egy plusz asszisztens az alapvonalon. A videóbíró ellenesek a játék spontaneitását, esetlegességét, kiszámíthatatlanságát féltik leginkább, no meg persze a játék drasztikus lassulása miatt aggodalmaskodnak. A FIFA általában a játék egyetemességével szokott még bőszen érvelni, hogy ugyanazon feltételek és szabályok szerint játsszák a legutolsó serdülőmeccstől a világbajnoki döntőig. Ezzel csak az a baj, hogy nem igaz, hiszen a serdülőmeccseken nincs mindig három játékvezető, általában nem telt ház előtt játszanak a srácok és ritkán a világ legjobb stadionjaiban, nem beszélve a felszerelésről és egyáltalán a feltételekről.
A videóbíró pártiak a hatalmas tét és az igazságosság mellett érvelnek, de hogy hogyan is alkalmaznák a technikai újítást, arra ők maguk sem tudják a választ. Felmerül ugyanis a kérdés, hogy egyáltalán, miről döntene a videóbíró. Csak gólról? Ha csak gólról, akkor mi lesz a lessel? És a piros lappal, ami simán eldöntheti az eredményt? A kérdésáradat végeláthatatlansága sorakozik a szabályalkotásért felelős szervezet előtt, mely októberben vitatja meg az esetleges változtatásokat, vagyis 2011, de inkább 2012 nyara előtt biztosan nem vezetik be a videóbírót. A legjobb az lenne, ha hagynák az egészet, és még azt a plusz két asszisztenst is hazaküldenénk szépen, amúgy is elég szerencsétlenül festettek ott a kapufa mellett. A világ futballja eddig is meg volt a videóbíró nélkül és ez után is meglesz.
Puhl Sándor, akit négyszer választottak a világ legjobb játékvezetőjének:
„Nem kell ide gólbíró, a megoldóképlet egyszerű. Valamennyi FIFA-rendezvényen ellenőri minőségben ül egy korábbi FIFA-játékvezető. Először az ellenőrnek kell megmutatni a vitatott helyzetet, ő visszanézi. Ha kell, akkor többszöri lassításban is, és rögtön rászól a játékvezető fülére, ha nyilvánvalóan rossz döntést hozott. Mindkét durva hibánál ez most is járható út lehetett volna. Meg sem kell állítani a játékot. A gól alatti ünneplésnél ugyanígy vissza lehetett volna vonatni Henry kezezése után a franciák gólját. Ilyen egyszerű, gondolkodom is rajta, hogy levédetem. Egyszerűsége mellett olcsó és gyors megoldás, mert csak egy plusz headset kell hozzá.”
Kassai Viktor, a dél-afrikai vébét megjárt játékvezető:
„Nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás! Még azt sem tudjuk, hogy a felvételek megtekintése után ki dönt a vitás helyzetekben. Ráadásul a videóbíró könnyen lehet, hogy megtöri a játék folyamatosságát.”
Alex Ferguson, a Manchester United menedzsere:
"Eleinte én is elleneztem a videó alkalmazását, hiszen akkor még úgy gondoltam, hogy sok időbe telne, míg a játékvezető visszanézi a vitatott eseteket. Másnap azonban elolvastam egy cikket, amely azt javasolta, hogy amennyiben a játékvezető 30 másodpercen belül nem bírálja felül önmagát, akkor azonnal folytatódna a játék. Fél perc az körülbelül ugyanannyi időt tesz ki, mint mondjuk egy szabadrúgás, egy szöglet vagy egy kirúgás elrendezése, azaz egyáltalán nem menne kárba sok idő"
Louis van Gaal, a Bayern München trénere:
"Őrület, hogy nem használjuk ki a technikát. Bedobások helyett szabadrúgást alkalmaznék, ami látványosabbá tenné a játékot. Ezen kívül két játékvezetőre volna szükség, mindkét térfélen egyre. Más sportokhoz hasonlóan itt is alkalmazhatnánk harmadik bírót, aki monitoron figyelné a játékot. Ugyancsak fontos lenne az emberi hibákat a technika használatával kiváltani a lesek megítélésénél"
Michel Platini, az Európai Labdarúgó Szövetség elnöke:
"A játékvezetők sajnos nem látnak mindent a pályán. A problémára két megoldás lehetséges: vagy több játékvezetőt használunk, vagy bevezetjük a videóbírót. Én az emberi erőforrást választanám."
Magyar találmány:
Maruzsi László feltaláló, fejlesztett ki azt a technológiát, amely segítene eldönteni a lesek megítélését, valamint azt, hogy a labda áthaladt-e a gól-, alap-, vagy oldalvonalon.
"Tizenkét kamera pásztázza a játékteret, egy program azonnali elemzést végez a felvételekről, és szükség esetén már küldi is a megfelelő jeleket az asszisztensnek" - mondta Maruzsi miután bemutatta találmányát az IFAB-nak.
A rendszer előnye az, hogy nem kellene megállítani a játékot, ugyanis az asszisztensek zászlajába épített jelzőszerkezet - a kamerák képei által feldogozott adatok alapján - rögvest megmutatná, mi a helyes döntés. A találmány egy kínai nemzetközi találmányi kiállításon aranyérmet nyert.