Már a labdarúgó-világbajnokság előtt felerősödtek azon hangok, melyek szerint minél hamarabb alkalmazzák a fociban a videóbírót és a gólvonal technológiát (ami egyébként magyar találmány), annál jobb. Ennek ellenére a FIFA vezetőségi tagjai – köztük Joseph Blatter, a FIFA elnöke és Michel Platini, az UEFA vezetője – eddig hallani sem akartak a technikai újításokról.
Pedig mindenki emlékszik még a nagy port kavart francia ügyre, amikor egy szabálytalan gól jelentette a kékek kijutását Dél-Afrikába. A pótselejtezőben Thierry Henry kézzel tette maga elé a labdát majd passzolt, Gallas pedig megszerezte az egyenlítő gólt az írek ellen.
A világbajnokság kezdetével mintha kicsit elcsendesedtek volna a kritikusok, azonban nem kellett sokáig várni, hogy újból előkerüljön a téma. Történt ugyanis, hogy június 27-én mindkét aznapi nyolcaddöntőben fatális hibát vétettek a bírók. Az első melléfogás a Németország-Anglia mérkőzésen történt, amikor 2-1-es német vezetésnél nem adták meg Frank Lampard teljesen szabályos gólját. A lövés a felső kapufáról vágódott körülbelül harminc centiméterrel a gólvonal mögé, mégsem vették észre.
A következő eset pont az ellenkezője, az Argentína-Mexikó mérkőzés első gólja másfél méteres lesről született.
De nem csak ez a két baki borzolta a kedélyeket.
Így joggal állíthatjuk, a bírói tévedések döntően befolyásolták a mérkőzések kimenetelét. Márpedig ha ez a világ legnagyobb futballeseményén történik, akkor a kérdés az, hogy vajon hány ilyen hiba kell még, hogy megtalálják a végső megoldást.
A FIFA szemszöge is érthető. A legtöbb ország bajnokságában egyszerűen a költségek miatt nem tudják bevezetni a videóbírót. Ha pedig csak néhány helyen alkalmazzák, akkor sérülne a fair play szellemisége, mivel nem ugyanazokkal a feltételekkel és szabályokkal játszanának a világ két különböző pontján. Egyébként sem szeretik a változtatásokat, mondván a focit száz éve így játszotta mindenki, és így is kell hagyni. Persze ezek után kénytelenek lesznek foglalkozni az üggyel. A játékvezetők nyitottnak tűnnek ebben a kérdésben, rajtuk semmi nem múlik.
Platini emlegetett már olyan megoldást, ami számomra is tetszetős, ő az asszisztensek számát növelné, ezáltal mindkét kapu mögé kerülne egy ember, akik a játékvezetőt segítik a 90 perc során. Egyébként ezt a módszert már alkalmazták idén kísérleti jelleggel az Európa Ligában.
Úgy tűnik, hogy bevált. Inkább legyenek többen a pálya szélén és ne akadozzák a visszajátszások a folyamatos játékot. Ha öt asszisztens segíti a sípmestert, ott már nagyon kevés dolog kerülheti el a figyelmüket. Ez lesz a járható út, egyébként ezt a játékot emberek játsszák és emberek felügyelik, fogadjuk el, hogy tévedések lesznek még.